Gorące info

ul. Słowackiego 8,
58-300 Wałbrzych

telefon
email

Ale kino !! GDK i ROMANtyczne kino

Wałbrzyski GDK czyli Górniczy Dom Kultury wybudowano w 1929 roku jako kino-teatr Capitol. Był wówczas największym tego typu obiektem na Dolnym Śląsku. Po wojnie należał do kopalni Thorez, a później Wałbrzych. Starsi mieszkańcy Wałbrzycha zapewne pamiętają przepiękną salę z balkonem, lożami i intymnymi „jaskółkami” oraz scenę z opuszczaną kurtyną i pierwszym na Dolnym Śląsku ekranem panoramicznym. Oprócz Sali kinowo-teatralnej była tam sala kameralna, pracownie: malarskie, rzeźbiarskie i inne. Obecny widok tego zasłużonego dla miasta obiektu napawa smutkiem.
W 2011 r. media obiegła informacja, że „Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego spełnił oczekiwania władz Wałbrzycha i zgodził się, by przekazać im nieodpłatnie budynek byłego Górniczego Domu Kultury przy al. Wyzwolenia. Władze miasta chcą przywrócić niegdyś sztandarowemu obiektowi miasta jego dawny blask i funkcje instytucji kultury. W obiekcie po jego wyremontowaniu miałaby zostać ulokowana siedziba Filharmonii Sudeckiej”.

– W budżecie gminy na 2012 rok został zarezerwowany milion złotych na przygotowanie projektu remontu i odbudowy wyburzonej sali widowiskowej byłego GDK przy al. Wyzwolenia – wyjaśniała Anna Żabska, wówczas asystentka prezydenta Wałbrzycha. – Według wariantu optymistycznego odbudowa obiektu powinna się rozpocząć za około półtora roku.
16.01.2013 media poinformowały: W najbliższy piątek odbędzie się ogłoszenie wyników konkursu architektonicznego na zagospodarowanie obiektu byłego kina Górnik.
Z kolei 17.12.2013 mogliśmy przeczytać: Projekt sali koncertowej w byłym GDK w Wałbrzychu przygotowała pracownia architektoniczna HS99 z Koszalina we współpracy z akustykami z Niemiec.
Następnego dnia, tj. 18.12.2013 TV Wałbrzych (https://www.youtube.com/watch?v=PVoJ_2QpPAw) zrelacjonowała uroczystość podczas której zaprezentowano projekt rewitalizacji GDK. Wałbrzyszanie dowiedzieli się, że na projekt wydano pięć milionów zł. W ramach kampanii wyborczej, przed wyborami w 2014 r. cieszyła deklaracja, że odbudowa GDK-u zakończy się w 2017 r.
Zbliżają się kolejne wybory władz Wałbrzycha. 24 sierpnia 2018 r. przed głównym wejściem do dawnego kina został zorganizowany happening zatytułowany: Kino ROMANtyczne zaprasza. Była projekcja filmu o wspomnianym wyżej projekcie, był bufet i loża. W ten sposób organizatorzy chcieli zwrócić uwagę na niegospodarność włodarzy miasta, którą niewątpliwie ilustruje fakt zmarnowanych 5 mln. zł. Tamtą decyzję podjął prezydent z PO. Niektórzy kinomanii chcieliby wiedzieć co o tym myśli „niezależny” kandydat na prezydenta Wałbrzycha.
Jerzy Langer